Blog

Yörük Çadırın Özellikleri

Yörük Çadırın Özellikleri

Yörük kelimesinin Türkçe karşılığı yürümek sözcüğünden gelir. Oğuz Türkleri, Türkmenler gibi pek çok Türk boyu tarihte göçebe olarak yaşardı. İklim ve yaşam koşullarına göre farklı bölgelere göçerek yaşarlardır. Yörük çadırı göçebe olarak yaşayan Türklerin korunaklı evleri görevini yapıyordu. Günümüzde yerleşik hayata geçen Türkler Yörük çadırlarını kültürel bir miras olarak işletmelerde yansıtıyor. Özellikle son yıllarda sıra dışı konsept yaratmak isteyen oteller, fuarlar, dinlenme tesisleri, kafeler, restoranlar, şark köşeleri, gözleme evleri, Türk geceleri, geniş alanlarda çatı kaplamaları gibi pek çok alanda kullanılıyor. Dayanıklı sağlam yapısı ve otantik şık görünümü ile mekânlara ayrı bir güzellik katıyor. Keçi kılından özel bir teknik ile üretilen kıl çadır ismi ile de bilinen Yörük çadırı sıcaktan ve soğuktan koruyan üstün özellikli bir çadırdır.

Gözat: Yörük Çadırı Seçimi Nasıl Yapılmalı

Yörük Çadırın Kullanım Avantajları

Yörük çadırlarına, kıl çadır, kara çadır, çul çadırı, oba çadırı, Osmanlı çadırı, otağ çadırı, Türkmen çadırı gibi farklı isimler verilir. Türk kültürünün bir parçası olan Yörük çadırı tarihte sürekli yaşanan bir ev görevi yaptığından çok üstün özelliklere sahip bir çadır çeşididir. Yörük çadırı kara keçinin doğal kıllarının Istar denilen dokuma tezgâhlarında dokunması ile imal edilir. Malzemesi itibarıyla doğal olan yapısı üstün özelliklere sahiptir. Kış aylarında kar, yağmur ve soğuğu geçirmeyen yapıdadır. Çadırın yapıldığı keçi kılı kışın soğuk ve yağmursa sıkılaşır ve içeriye soğuğu ve kar sularını almaz. Bu özelliği ile soğuk kış günlerinde sıcacık bir yuva özelliğindedir. Yaz aylarında ise sıcaktan genleşen kıl çadır esner ve içeride hava sirkülâsyonu sağlar. Böylece sıcak havalarda serin bir yapıya kavuşur. Yörük çadırın bir diğer kullanım avantajı ise doğada insana zarar verebilecek yılan, akrep, örümcek gibi canlıların kıl yapıya yaklaşmamasıdır. Doğa yaşamında böcek, akrep, örümcek ısırması gibi risklerden insanı koruyan özelliktedir. Kolay kurulup kaldırılabilmesi ve katlanarak kolayca taşınabilmesi Yörük çadırı için büyük bir kullanım avantajıdır.

Yörük Çadırın İşletmelerde Kullanımı

Yörük çadırı son yıllarda işletmelerde çok sık kullanılan bir yapı malzemesi haline gelmiştir. Farklı bir konsept arayışı içine giren pek çok işletme sıra dışı görünümü ve eski Türk kültürünü yansıtan kültürel yapısı ile Yörük çadırını tercih ediyor. Özellikle turistik yörelerde Yörük çadırı dikkat çekici ve oldukça değişik bir ambiyans yaratıyor. İşletmeler için birçok avantaj sağlayan Yörük çadırı farklı görünümünün yanı sıra kolay kurulumu ve istenildiğinde kaldırılıp başka bir yere kurulabilme özelliği ile de işletmeler için çok cazip bir fırsat yaratıyor. İnşaat işi ile uğraşmak zorunda kalmayan işletme zamandan ve maliyetten tasarruf ediyor. Kaliteli ve uzun ömürlü Yörük çadırı imalatı için firmamızdan hizmet alabilirsiniz. Yılların verdiği tecrübe ve kalite güvencesi ile dayanıklı ve uzun ömürlü Yörük çadırı üretiyoruz.

Gözat: Yörük Çadırı Kullanım Alanları

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir