Blog

Yörük Çadırı Seçimi Nasıl Yapılmalı

Yörük Çadırı Seçimi Nasıl Yapılmalı

Yörük, göçebe olarak yaşayan halklara verilen isimdir. Oğuz Türkleri ve Türkmenler gibi eski Türk halkları iklim ve yaşam özelliklerine göre yayla ve ovalar gibi farklı yerlere göç ederek yaşıyorlardır. Göçebe kültürü ile yaşayan bu halk Türkçe yürüyen anlamına gelen Yörük adını aldı. Yörük halk sürekli göç ettiğinde evlerini yanlarında taşırlar ve keçi kılından imal ettikleri kıl çadırlarda yaşarlardır. Kültürümüzün bir parçası olan Yörük çadırları günümüzde otantik yapısı ile işletmeler tarafından kullanılıyor. Oteller, restoranlar, kafeler, dinlenme tesisleri, gözleme evleri, şark köşeleri, kültürel eğlence mekânları, fuarlar gibi pek çok işletme Yörük çadırını tercih ediyor. Farklı bir konsept yaratarak sıra dışı bir görünüm sergilemek isteyen işletmeler üstün özellikleri ile Yörük çadırlarını tercih ediyor. Yörük çadırı seçimini ise işletmelerinin konseptine, yerine ve özelliğine uygun olarak yapıyorlar.

İlgili içerik: Yörük Çadırı Kullanım Alanları

Yörük Çadırı Seçimi Neye Göre Yapılır

İşletmeniz için Yörük çadırı yaptırmak istediğinizde seçiminizi çadırım kalitesine, görünümüne, şekline, yansıttığı kültürel özelliklere ve yapısal durumuna göre seçebilirsiniz. Yörük çadırlarının büyüklüğü ve şekli isteğinize göre yapılabilir. Belli bir büyüklükte olmayan çadır işletmenizi kuracağınız alanın büyüklüğüne uygun olarak üretilebilir. Yörük çadırları Türk kültürel tarihinin farklı zamanlarında farklı şekilsel görünümler ile kullanılmıştır. Osmanlı Dönemi’nde daha çok kullanılan Otağ çadırları yuvarlak yapıda kıl çadırlardır. Farklı renklerde tasarlanan çadır oldukça süslü bir yapıya sahiptir. Oba çadırları geniş alana kurulan istenildiğinde kare veya dikdörtgen şekillerde de üretilebilen çadırlardır. Selçuklular Dönemi’nde daha çok kullanılan oba çadırları farklı bir kültürel özelliği yansıtır. Yörük çadırları ahşap direkler üzerine kurulan yanları açık alan kapatma şeklinde de yapılabiliyor. İşletmenizin büyüklüğüne ve görsel zevkinize uygun olarak size uygun olan Yörük çadırını yaptırabilirsiniz.

İlgili İçerik: Yörük Çadırı İmalatı Nasıl Yapılır

Yörük Çadırı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yörük çadırı yaptırıp işletmeniz için farklı bir tarz yaratmak istiyorsanız bazı hususlara dikkat etmenizde fayda vardır. Öncelikle Yörük çadırın hakiki keçi kılından üretilen bir çadır olması mühimdir. Zira yapıldığı malzemenin özelliği çadırın üstün özellikleri için önem taşır. Kıl çadır kışın soğuktan, yağmurdan ve kardan koruyan su geçirmeyen özellikte olmalıdır. Bu özellik ise hakiki keçi kılının su ile temas ettiğinde sıkılaşması sayesinde olur. Yaz sıcağında ise esneyen keçi kılı gözenekli hava alan bir yapıya bürünerek ferah bir kullanım sunacaktır. Hakiki keçi kılından üretilen Yörük çadırı çok sağlam ve dayanıklı olup çok uzun yıllar kullanılır. Kolay kolay yanmaz özellikte olan kıl koruyucu özelliktedir. Tüm bu yapısal özelliklerinin yanı sıra görsel güzelliği ile dikkat çekici şık bir tasarım ile yapılmalıdır. Kültürel özellikleri içeren süslemeleri ve renkleri ile otantik bir görünüm sunmalıdır. Yörük çadırı imalatı için en iyi hizmeti firmamızdan alabilirsiniz. Yılların verdiği tecrübe ile hakiki keçi kılından kültürel güzelliğe sahip en kaliteli ve şık Yörük çadırı imalatı yapıyoruz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir