Blog

Yörük Çadırı İmalatı Nasıl Yapılır

Yörük Çadırı İmalatı Nasıl Yapılır

Yörük çadırı çok eski çağlardan bu yana göçebe kültüründe Türkler tarafından kullanılmıştır. Günümüzde yerleşik hayata geçen Türkler bu kültürel yapıyı işletmelerde kullanmaya başlamıştır. Yörük çadırı keçi kılından imal edilir. Bir keçiden yıllık 300 gram kıl elde edilir. Bu toplanan keçi kılları çeşitli işlemlerden geçirilerek Yörük çadırı yapımında kullanılır. Yörük çadırının hakiki keçi kılından yapılması çok mühimdir. Zira çadırın birçok üstün özelliği keçi kılı sayesinde oluşur. Çadırın kışın soğuktan yazın sıcaktan koruma sağlaması ve doğada zararlı haşereye karşı koruyucu özellik kazanması keçi kılı sayesinde olur. Yılan, akrep, örümcek, böcek gibi doğada zararlı haşere keçi kılına yaklaşmaz. Keçi kılı kış aylarında sıkılaşıp soğuğu ve yağmuru çadır içine almaz. Yazın ise esneyerek gözenekli bir yapıya bürünüp çadırın nefes almasını sağlayarak ferah bir kullanım sunar. Tüm bu özellikler için Yörük çadırı hakiki keçi kılından imal edilmelidir.

Blog İçerikleri

Yörük Çadırı İmalat Aşamaları

Yörük çadırının yapı malzemesi olan keçi kılının önemini ve özelliklerini açıkladıktan sonra şimdi de imalatın nasıl yapıldığını aşamalar halinde anlatalım. Yörük çadırı yapımı için kullanılacak olan keçi kılı öncelikle makinelerde temizlenip kabartılarak pamuk gibi yumuşak bir hale getirilir. Sonrasında kıl çarklarından ya da eski söylemi ile çıkrıklardan geçirilerek ip (sama) haline getirilir. Bu hazırlanan ip dolanıp yumak şeklinde hazırlanır. Hazırlanan bu kıl yumağı renklerine göre ayarlanarak tezgâh bobinine takılır. Bu tezgâhlara eski dönemlerde ıstar ya da düven gibi isimler verilirdi. Dokuma işleminin yapılacağı tezgâha özenle yerleştirilen keçi kılı planlanan desen ile dokunarak çadırın yapı malzemesi elde edilir. Dokunarak elde edilen bu malzeme çadırın şekline ve büyüklüğüne göre birleştirilerek Yörük çadırı haline getirilir. Bu noktada birleştirme işlemi usta ellerde özel teknikler ile dikilerek su geçirmez özellikte imal edilir.

Yörük Çadırı İmalatı Nasıl Olmalıdır

Yörük çadırı imalat aşaması uzun yıllar aynı özelliklerde kullanılabilmesi için çok önemlidir. Çadırın yapımında kullanılan malzemenin hakiki keçi kılı olması ne denli önemli ise imalat aşamalarının doğru bir şekilde titizlikle yapılması da bir o kadar önemlidir. Zira çadırın dayanıklı ve sağlam bir şekilde yıllarca kullanılabilmesi işletmeler için önem taşır. Bunun yanı sıra çadırın görsel özelliklerinin de imalat aşamasında özenle gerçekleştirilmesi çadırın dikkat çekici bir güzellik sergilemesi açısından mühimdir. Günümüzde oteller, kafeler, dinlenme tesisleri, fuarlar, eğlence mekanları, şark köşeleri, gözleme evleri gibi pek çok işletme farklı bir konsept ile sıra dışı bir görsel mekan oluşturabilmek için Yörük çadırlarını tercih ediyor. Kaliteli malzeme ve özenli imalat kuralları ile üretilen kıl çadırlar işletmeler için avantajlı kullanım sunar. Yörük çadırı imalatı konusunda en iyi hizmeti bizden alabilirsiniz. Yılların verdiği tecrübe ve uzman kadromuz ile Yörük çadırı imalatı hizmeti veriyoruz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir