Blog

Kıl Çadırlar Kamp Çadırı Olarak Kullanılabilir Mi?

Kamp çadırı seçimi oldukça önemlidir. Fakat amatör kampçılar buna çok fazla önem vermezler. Genelde en uygun fiyatlı hangisi ise onu tercih etmektedirler. Oysa iyi bir çadır secimi çıkabilecek birçok problemi önlemektedir. Mesela yazlık bir çadır ile kış kampı yapmak çok mantıklı değildir. Koşullara uygun çadır tercihi yapılmalıdır. Kamp çadır çeşitleri arasında kıl çadırları önemi bir yer kaplamaktadır.

Çul ve keçeden yapılan barınma amacıyla kullanılan çadırlara kıl çadır denir. Geniş bir coğrafyada kullanılmış olan bir üründür. Günümüzde daha çok turizm maksatlı kullanılmaktadır. Tasarım özellikleri yönünden kullanışlı bir yapısı vardır. Keçi kılı kullanılarak üretimleri yapılmaktadır. Hava şartlarına karşı uyumlu bir yapısı vardır. Şöyle ki kıl çadırları yazın serin, kışın ise sıcak tutar.

Kıl Çadır Üretim Aşaması

Kıl çadırları; Orta Asya Ülkelerin de sıklıkla kullanılmaktadır. Ülkemizde ise özellikle Akdeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu bölgesinin yüksek kesimlerinde kullanılmaktadır. Üretim aşaması oldukça zahmetlidir.

Kıl çadırlarının üretim aşamaları şöyledir;

  • Değişik yerlerden keçi kılları toplanır.
  • Toplanan bu kıllar işlenerek iplik haline dönüştürülür.
  • İplikler farklı renkte üretilir
  • İplik üretiminden sonra dokuma aşamasına geçilir.

En son dokuma aşaması isteğe göre hazırlanır. Müşterilerin arzu ettiği renklerde, motiflerde dokuma işlemi yapılır. Talepler doğrultusunda kıl çadırları üretilir.

Çadırların Kurulduğu Mekân

Kıl çadırları müşterinin tercihine göre kurulumları gerçekleştirilmektedir. Ahşap veya çelik yapı üzerine monte edilirler. Kurulan kıl çadırları dış mekânda gayet şık bir görüntü yaratmaktadır. Kıl çadırları oldukça sık dokunmaktadır. Bu nedenle kar suyu, yağmur suyu gibi mevsimsel olaylarda büyük kolaylıklar sunmaktadır. Tarihi bir görüntüyü sunduğu için ilgi oldukça fazladır. Kubbe görüntüsü insanların ilgisini çekmektedir.

Ev ve İşletmelerde Kullanımı

Kıl çadırları Evlerde, bahçelerde kullanılabilmektedir. Son dönemlerde ise işletmeler arasında moda halini almıştır. Böceklere, haşerelere ve diğer hayvanlara karşı korumalı bir yapısı vardır. Bu da işletmelerin kıl çadırlarını daha çok kullanmalarına sebep olmuştur. Sadece ekonomik sebepler değil, kişisel tercihlerde ilgiyi artırmıştır. Özellikle mevsimlik restoranlar ve yayla işletmeleri kıl çadırlarını çok sık kullanmaktadır.

Kıl Çadırlarda Doku Çeşitliliği

Toplanan Keçi kılları renklendirilerek iplikler elde edilir. Bazen de iplikler doğal renkleri ile kullanılmaktadır. Kalınlıkları bölgelere göre farklılık göstermektedir. Kimi yerde kalın olarak yapılırken, kimi yerde ise ince olarak üretilmektedir. Bu durum doğal olarak doku çeşitliliğine de neden olmaktadır. Bölgenin sıcaklığına ve soğukluğuna göre kumaş, kalın ya da ince olarak kullanılır. Ayarlama buna göre yapılır.

Kıl çadırlarına motif ve şekil işleme kolayca yapılmaktadır. Özel bir yapıya sahip olması, bu işlemlerin rahatça yapılmasına imkân tanımaktadır. Ürünler suyu geçirmeyecek şekilde üretilir. Gerçek hayvan tüylerinden yapılıyor olması, diğer yabani hayvanları da çadırdan uzak tutmaktadır. Bu yönleri kıl çadırlarına olan talebi çok artırmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir