Blog

Kıl Çadır Nedir?

Kıl Çadır Nedir?

Son zamanlarda yeniden popüler olan kıl çadırları, son derece dayanıklı ve kullanışlı ürünler oldukları için tercih edilmektedir. Bu ürünlerin sıkça tercih ediliyor olmalarından kaynaklı olarak kıl çadır nedir? Sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Bir diğer adı Yörük çadırı da olan bu ürünler, Anadolu’da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kıl çadırları tarihsel süreç içerisinde birden farklı isim de verilmiş durumdadır. Bu isimler arasında oba çadırı, otağ çadırı, Türkmen çadırı, Osmanlı çadırı gibi isimler de yer almaktadır. Kıl çadırlarının kendisine özgü özelliklerinin de bulunduğu bilinmektedir. Bu kapsamda kıl çadırlara, yılan ve çıyan gibi sürüngenler giremez. Yine kötü hava koşullarına kıl çadırları oldukça dayanıklıdır.

Tarihi dokusuyla ön plana çıkan kıl çadırlarının son zamanlarda pek çok alanda kullanıldığı da bilinmektedir. Açık alanlarda faaliyet gösteren pek çok farklı kafeterya ve dinlenme yerlerinin kıl çadır ürünlerine yöneldikleri bilinmektedir. Bu bağlamda kıl çadır nedir? Sorusuna verilecek yanıtlardan birisi de ‘’Çok geniş kapsamlı bir alanda kullanılan bir üründür.’’ Şeklindedir.

Kıl Çadırları Su Geçirmezdir

Kıl çadır nedir? Sorusuna yanıt ararken bu ürünlerin kullanım özellikleri de karşımıza çıkmaktadır. Öncelikli olarak etkili bir izolasyon özelliğine sahip olan kıl çadırlar, yağmurlu havalarda su geçirmemektedir. Bununla birlikte kışın sıcak tuttuğu gibi yazın ise serin tutamaktadır. Kıl çadırının hemen her hava koşulunda etkili bir izolasyon etkisi gösteriyor olması, bu ürünün geçmişten günümüze gelen süreç içerisine sıklıkla tercih edilmesini mümkün kılmaktadır.

Temel üretim malzemesi keçi kılı olan kıl çadırları, doğal bir malzemeden üretildiği için sağlıklı yaşam alanlarının oluşturulmasında da etkili olarak kullanılmaktadır. Üretim maliyeti de günümüzde uygun fiyatlı olmasından kaynaklı olarak bu ürüne yoğun bir talep de gösterilmektedir. Tamamen el emeği göz nuru olarak tanımlayabileceğimiz kıl çadırları, son zamanlarda oldukça geniş bir tasarım yelpazesine sahip olarak üretilmektedir. Bundan dolayı, farklı konseptlere uygun bir şekilde de kıl çadırlarının üretilmesi mümkün olmaktadır.

Kıl Çadırların Üretim Aşaması Nasıldır?

Keçi kılının burulmasıyla elde edilen burmaların eğrilmesiyle elde edilen ip sayesinde dokunan kıl çadırları, oldukça zahmetli bir üretim aşamasından geçmektedir. Genellikle dokuma olarak yapılan kıl çadırlarının dokumasında çoğunlukla kadınlar görev almaktadır. Yolluklar halinde dokunan kıl çadır parçaları kanat olarak da isimlendirilmektedir. Ortalama bir çadırın en az 6 kanattan oluştuğu düşünüldüğünde kıl çadırın üretim aşamasının ne kadar emek istediği de ortaya çıkmaktadır. Bu noktada kıl çadır nedir? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan biri de ‘’kıl çadır yoğun bir emek sonrasında üretilen kaliteli bir üründür.’’ şekilde olabilmektedir.

Çadırın kanat bölümleri hazırlandıktan sonra kıl çadırın çatısı oluşturulur. Çatı kısmına kanatların konulmasından sonra siğeç adı verilen bir malzemeyle çadır enlemesine kaplanır. Böylece kıl çadır çok daha dayanıklı bir hal alır.

Kıl Çadırı

İmparatorluk dönemlerinde kullanılmaya başlayan kıl çadırlar sahip oldukları belirli özellikler ile fazlasıyla tercih edilir hale gelir. Bu tip ihtiyaçlarda kullanılan malzeme gereği çadırın içi, kış aylarında sıcak olduğu gibi yaz aylarında da serin olur. Kıl çadırın içine haşere, böcek ve yılan gibi canlıların girememesi gibi çadırın içine yağmur ya da kar suyu da giremiyor.

Türk kültürünün ayrılmaz bir parçası olarak yer alan kıl çadır aynı zamanda Yörüklerin de yaylalardaki yaşam alanlarında kullandıkları ihtiyaçlardan biri olur. Zaman ilerleyip hayat tarzları da değiştikçe günümüzde farklı amaçlar için de tercih ediliyor. Hizmet sektöründe yer alan ve mekana farklı bir hava katmak isteyen kafe ve restoran gibi işletmelerde ya da otel bahçelerinde tercih edilir.

Kıl Çadır Özellikleri

İsmi itibari ile daha çok yöresel bir ifade olduğu düşünülse de geniş bir coğrafyada varlığını sürdüren ve kullanılan bir ürün niteliğindedir. Günümüzde daha çok turistik bölgelerde tercih edilen çadırlar turizm çalışmalarında büyük rol oynar.

Çadır özellikleri;

 • Kurulumu kolaydır
 • Düşük bütçe ile satın alınabilir
 • Yapılarında izolasyon malzemesi vardır
 • Keçi kılından yapıldığı için yaz aylarında dışarıda sıcak hava içeri girmez

Su geçirmez ve ısıya dayanıklı olması da diğer özelliklerindendir.

Kıl Çadır Kullanım Alanları

Geçmişten günümüze çadır kullanımı bulunur. Geçmişte çadırlar yaşam alanları olarak kullanılıyor iken ünümüzde pek çok alanda profesyonel ve farklı görüntüler oluşturmak amacı ile kullanılır.

Çadır kullanımları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Restoran ve kafeler tarzı hizmet sektörü mekanlarında
 • Açık hava alanlarında
 • Bahçesi olan alanlarda
 • Konser alanlarında
 • Tiyatro alanlarında
 • Fuar alanlarında
 • Osmanlı esintilerinin olduğu yerlerde

Çadır kullanımı ayrıca sünnetin gerçekleştirileceği salonlarda, mesire alanlarında ya da düğün salonlarında kullanılabilir.

Kıl Çadırların Kurulumu

Bu çadırların kurulumu kolay olmasından dolayı daha çok tercih edilir. Kurulacağı yerin tespiti ile kurulum kısa sürede tamamlanır. Böylelikle zamandan tasarruf edildiği gibi de maddi anlamda da kazanç sağlar.

Kıl Çadır Üretimi

Çok eski tarihlerden beri üretilen bu çadırların üretim aşaması oldukça zor bir süreci kapsar. Öncelikle Anadolu ve farklı coğrafyalardan keçi kılları toplanır ardından toplanan bu keçi kılları iplik haline getirilir. İplik haline getirilmesinin ardından farklı renk seçenekleri düşünülerek üretilir ve bu işlemden sonra da dokuma aşaması başlar.

Bazı dokumalar el emeği iken bazısı makine dokumaları olur. Keçi kıllarının dokunması da zor bir iştir ve tam anlamı ile uzmanlık ister. Bu dokuma aşamasında keçi kılının güzel dokunması gerekir ki çadır da aynı şekilde güzel olsun.

Müşterilerin taleplerine göre farklı renk ve motifler dokuma aşamasında çadır üzerine işlenebilmektedir.

Kıl Çadır Modelleri

Bu çadır modelleri insanların istek ve beklentilerine göre çeşitlendirilir. En eski zamanlardan beri kullanılan oba çadır modelleri daha çok yaylalarda kullanılan modeller arasında yerini alır.

Oba otağ çadır modelleri özellikle soğuk bölgelerde tercih edilir ayrıca Yörük çadırları da bulunur ki bu modeller özellik ile şenlik, eğlence, düğün ya da benzer etkinliklerde kullanım için uygun olur. Oba otağ çadır ise restoran konsepti olan işletmeler tarafından en çok tercih edilen modeller arasında bulunur.

Kurulumu kolay olan bu model diğer modeller ile kıyaslandığında daha yuvarlak ve süslü bir duruşa sahiptir bu sebep ile Ege ve Akdeniz gibi turistlik bölgelerde mevsimsel olarak hizmet veren restoranların kullandığı modeller Otağ çadır modelidir. Otağ çadır aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğunda padişah çadırı olarak anılırdı.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir