Kıl Çadırı

Kıl çadır denilince yöresel bir ürün akla gelse de, aslında çeşitli kıtalarda yaygın olarak kullanılmış bir üründür. Günümüzde daha çok turistik bir aksesuar olarak karşımıza çıksa da, gelişen tasarım özellikleri ile pek çok sektörde kullanılmaya uygundur. Bu uygunluğundan dolayı, farklı hizmet sektörlerinde sıkça karşımıza çıkan kıl çadır nedir, özellikleri nelerdir, nerelerde kullanılır gibi konulara bu yazımızda değineceğiz.

Kıl Çadır Nedir?

Kendine has bir tasarımı olan kıl çadırların kullanımı oldukça eski tarihlere dayanmaktadır. Genellikle keçi kılından dokunan bu çadırlar, yazın serin tutması, kışın da sıcak tutması sebebiyle Anadolu’da hala yaygın kullanılmaktadır. Her mevsime uygun bu kullanım kolaylığının yanı sıra, kullanıldığı alana hijyen sağlamaktadır. Üretim aşamasında ustalık gerektiren bir zanaata dayandığı için, el emeği göz nuru diye tanımlanır. Farklı bölgelerde toplanan keçi kılları sabırla ilmek ilmek işlenerek elde edilir.

Kıl Çadır Üretimi

Orta Asya’da da sıkça kullanılan bu kıl çadır, ülkemizde de özellikle Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde kullanılmaktadır. Kıl çadırın üretim sürecinde ustalık gerektirmektedir. İşinin ehli bir ustanın yapmaması halinde, kışın yağmur ve kardan etkilenir ve ek yerlerden sızmalara yol açar.

El işçiliğinin yoğun olduğu bu ürünün üretim aşaması genellikle şu şekildedir;

 • Çeşitli bölgelerden keçi kılları toplanır. Bir keçiden yılda ortalama 300 gr kıl elde edilir.
 • Bu keçi kılları işlenerek iplik elde edilir
 • Elde edilen iplikler çeşitli renklerde üretilir
 • Son olarak dokuma aşaması başlar

Bu dokuma aşamalarında, talebe göre çadır ürünleri farklı renk ve motiflerde işlenir. Ve müşterilerin zevkine uygun kullanışlı çadırlar üretilir.

Kıl Çadırın Temel Özellikleri Nelerdir?

Pek çok farklı alanda kullanmaya uygun bu çadırlar, her geçen gün yeni özellikler kazanarak gelişmektedir. Yeni özellikler kazandıkça kullanım alanları da çoğalmaktadır. Gelişen üretim özelliklerinden dolayı, son yıllarda kıl çadıra talep giderek artmaktadır.

Kıl çadırların başlıca özellikleri şunlardır;

 • Maliyeti oldukça düşük ve her bütçeye uygundur.
 • Ustalıkla işlendiği için dayanıklı ve kullanım ömrü çok uzundur.
 • Dokusu gereği akrep, yılan, örümcek ve diğer haşerelere karşı duyarlıdır. Bu haşereler kıl çadır içinde barınamaz.
 • İstenilen yere kurulabilir, taşınabilir ve katlanması kolaydır.
 • Havalandırmaya Uygundur: Kıl çadırın pek bilinmeyen özelliklerinden biri, yazın sıcaklığı ile gözeneklerinin açılmasıdır. Bu durum kıl çadır içinde hava sirkülasyonu sağlar ve içerde sürekli serin ve temiz bir hava bulunmasını sağlar.
 • Kurulumu Oldukça Pratiktir: Kurulumu iki bölümden oluşur. Demir iskele ve ağaç direkler üzerine kurulur. Çadır dikildikten sonra iki parça halinde size getirir. Biri çadırın etrafı, diğeri de üst kısmıdır.
 • Üst kısım yere serilir ve ince şeritler halinde dikilmiş kolanlar alt kısma gelecek şekilde ayarlanır. Kolanların uç kısımlarında ki deliklerin hepsi iplerle bağlandıktan sonra, iplerden gerilerek çadır kurulur. Ardından da etrafı için gönderilen parça, çadırın etrafına sarılır.
 • Kuracağı alan belirlendikten sonra, çadırım kurulumu çok kısa bir sürede gerçekleşir. Bu pratik kurlumu size hem para hem de zaman tasarruf yapmanızı sağlar.
 • Ateşe Mukavemeti Yüksektir: Benzer amaçla kullanılan ürünlerin arasında, ateşe en dayanıklı ürün kıl çadırdır. Yangın söz konusu olduğunda, güvenli bir alan oluşturur.
 • Soğuk ve Sıcak Hava Geçirmez: Keçi kılı yapısı gereği soğuk ve sıcak havayla teması keser. Ayrıca kıl çadır çeşitli katmanlara sahiptir. Bu katmanların arasında izolasyon malzemesi kullanılabilir. Bu sayede yazın kavurucu sıcağın, kışın sert soğuğun içeri girmesini engeller.
 • Su Geçirmez Özelliktedir: Bu ürünün en temel özelliklerinden biri su geçirmez olmasıdır. Katmanlar halinde işlendiği için, su değdiği anda dokuma gözenekleri şişerek kapanır ve yağmur, kar, dolu gibi hava şartlarında su geçirmez.
 • Doğa Dostudur: Kıl çadırlar doğal malzemelerden üretildiği için doğaya zarar verecek içerik barındırmazlar. Kurulduğu alanda doğaya uyum sağlar ve doğayla barışıktırlar.

Kıl Çadır Fiyatları

Kıl çadır alınırken, kıl çadırı hangi amaçla kullanacağınız ve kurulacak yerin iklim şartları incelenir. Ardından imalatı gerçekleştirilmektedir. Kurulumu satın alacağınız firma gerçekleştirir. Firma, çadırın kurulacağı zeminin ayarlamalarını ve konstrüksiyonu yapıp kullanımınıza hazır hale getirir.

Müşterinin istediği özel ebatlarda yapıldığı için, standart bir fiyatı bulunmamaktadır. Fiyatı belirleyen sizin hangi ebatlarda ve tasarımda bir çadır istediğinize bağlıdır.

Fiyatlandırma metrekare ve katmanlar arasında kullanılacak malzemeye göre değişmektedir. Kullanılacak malzemeden kasıt ise; kıl çadır katmanları arasında izolasyon amacıyla kullanılan jüt ve branda kastedilmektedir.

Benzer amaçla kullanılan ürünler arasında en dayanıklı ve maliyeti uygun ürünlerden biri kıl çadırdır.

Kıl Çadır Nerelerde Kullanılır?

Kıl çadırlar eskiden insanların yaşamlarını sürdürdüğü barınma alanlarıyken, günümüzde artık daha farklı amaçlar ve ihtiyaçlar için kullanılmaktadır. Padişah çadırı, Yörük çadırı olarak da isimlendirilen bu çadırlar günümüzde daha çok, turistik alanlarda görülmektedir.

Çeşitli hizmet sektöründe faaliyet yürüten işletmelerin kıl çadırı tercih etme sebebi, betonarme yapılara göre maliyetinin düşük olması, sezon bitince katlanıp kaldırılabilir olması ve nostaljik bir görünümünün olmasıdır.

Kıl çadırların kullanımına uygun hizmetler şunlardır;

 • Düğün, nişan, sünnet gibi organizasyonlarda kullanılabilir.
 • Bağ ve bahçelerde kullanıma uygundur.
 • Restoran ve cafelerin kullanımına uygundur.
 • Kamp alanlarında ve konaklama ihtiyacı için kullanılabilir.
 • Toplu yemek alanlarında kullanılabilir.
 • Festival, konser, tiyatro gibi açık hava etkinliklerinde kullanılabilir.
 • Atıcılık, güreş gibi spor alanlarında kurulabilir.
 • Panayır ve fuar alanlarına uygundur.
 • Otantik etkinlik ve şenliklerde kullanılabilir.

Kıl çadır kurulum sistemleri geliştikçe yukarda saydığımız gibi kullanım alanında genişlemektedir. Kurulduğu yaşam ve etkinlik alanlarına daha cazip ve etkin bir görünüm kazandırır.

Kıl Çadır Modelleri

Kıl çadırlar boyutları ve modellerine göre, müşterilerin beklentilerine uygun olarak çeşitlenmişlerdir.

Bu modeller temel olarak şunlardır;

 • Yörük çadırı
 • Oba kıl çadırı
 • Otağ çadırı

Yörük Kıl Çadırı: Ahşap direk üzerine kurulan Yörük çadırları ülkemizde de en sık kullanılan çadır türüdür. Açık hava şenlikleri, düğün, sünnet gibi organizasyonlarda kullanılır.

Oba Kıl Çadırı: Yaylalarda eski dönemden bu yana kullanılan çadır türüdür. Genelde soğuk bölgelerde tercih edilir. Çeşitli boyutlarda modellere sahip bu çadır, her konsepte uygun üretilebilmektedir. Osmanlıdan bu yana kullanılan bu çadırlar günümüzde otellerde, tanıtım etkinlikleri de sıklıkla kullanılırlar.

Otağ Kıl Çadırı: Genelde cafe, restoran ve konserler için bu model tercih edilir. Turistik bölgelerde dönmesel hizmet veren işletmeler bunu tercih etmektedir. Çünkü hem kurulumu kolay hem de yuvarlak bir modele sahip olması ve süslenmesi, turistlerin dikkatini çekmektedir. Osmanlı zamanı bu çadır, padişah ve vezirlerce kullanılmaktaydı.

Kıl çadır günümüzde birçok bölgede rastlayabileceğimiz ve farklı amaçlara hizmet eden çadır ürünleri arasında yer almaktadır. Geniş ve sağlıklı iç yapısı ile oldukça sağlam görüntüye sahip bu çadırlar, kurulduğu alana estetik, şıklık ve farklılık katmakta, görenlerin beğenisini kazanmakta ve ilgisini çekmektedir.

Aynı zamanda yarattığı dekoratif görüntü ile mekanlar hem otantik hava kazandırmakta, hem de kültürel olarak eksi geleneklerin yaşamasını sağlamaktadır.

Maliyet olarak ele alındığında, taşınma, kurulum ve teslim süreçleri ile bütün bütçelere uygundur. Hem maliyetinin uyun olması hem de yukardaki söz ettiğimiz özellikleri sebebiyle kullanım alanları her geçen gün biraz daha artmaktadır.